Poslední tři dny masopustního období (masopustní neděle, pondělí a úterý) vrcholí v některých vesnicích i městech oslavy, hodování, taneční zábavy, maškarní karnevaly a průvody, stejně jako v dřívějších dobách, před čtyřicetidenním půstem a Velikonocemi. Na internetu můžete nalézt místa, kdy a kde se ve vašem okolí masopust koná, a kam se můžete zajet podívat a pobavit. Například na Letenský masopust, Malostranský, Karlínský, Žižkovský masopust, Mělnický, na Masopust v ZOO Děčín, Písecký, Českobudějovický masopust, Masopust v Orlové, Olomoucký masopust, Bystřický, Masopust na Slezskoostravském hradě aj.
Maškarní karnevaly se konají také na školách, ve školkách nebo je pořádají různé zájmové kroužky, kulturní domy apod.
Čím originálnější masku s dětmi vymyslíte a vyrobíte, tím budou mít na karnevalu větší šanci na pěkné umístění v soutěži masek, která většinou na žádném karnevalu nesmí chybět. Maska by měla být nejen krásná a zajímavá, ale také pohodlná, aby se v ní děti mohly dobře pohybovat, například při cvičení, tančení nebo zpívání. Na karnevalu je totiž bohatý program plný her a soutěží. Nechybí tu ani dětmi oblíbená diskotéka, losování o ceny v tombole a malé občerstvení. Součástí bývá i nějaké pohádkové představení – třeba s loutkami nebo vystoupení s klauny.
K výrobě masky si připravte nůžky, lepidlo, čtvrtky, barevné papíry, krepové papíry, nějaké látky, případně jehlu a nitě na šití, pruženku (tenká guma) a třeba alobal k výrobě koruny pro prince, princeznu nebo krále. Použít můžete i barvičky na obličej a tělo, které jsou netoxické a lehce omyvatelné. Jednoduše si s nimi dotvoříte kostým a masku k plné dokonalosti a spokojenosti. Vše potřebné zakoupíte v papírnictví, látkách nebo galanterii. Možné je vybírat i na internetu. Zbývá už jen dobrý nápad na masku a kostým – nějakou pohádkovou bytost, zvíře nebo hrdinu z oblíbeného filmu, a pak se s chutí pustit do tvoření.