Rozhodnout se pracovat sám na sebe je velký krok. Samostatná výdělečná činnost a podnikání je v Čechách hojně rozšířené a provozovat ho může prakticky kdokoli. Úřady to sice mohou protáhnout a občas trochu i zkomplikovat a znepříjemnit, díky demokracii si to můžeme dovolit. Musíte ale počítat s tím, že každá země je jiná.
V informacích je síla
Naprostým základem je právní systém státu, do kterého chcete expandovat . Ať už půjde o Evropskou unii, Asii nebo Ameriku, musíte znát jejich právní systém. Vyžadují bankovní účet nebo trvalou adresu v místě působení? Jaké smlouvy můžete poskytnout zaměstnancům? Jak vypadají faktury a jaké jsou tam ceny? Údajů, které si musíte zjistit je hodně.
Například v Anglii může podnikat každý. Nezáleží na jeho původu, zkušenostech, ani financích. V každé zemi to tak ale nefunguje. Proto si vše musíte předem zjistit. Když porušíte některý ze zákonů či předpisů, budete možná platit tučné pokuty. Stejně tak je potřeba si zjistit, jakou formu podnikání si můžete založit. Ve zmíněné Anglii živnostenský list neexistuje a musíte mít britskou formu naší společnosti s ručením omezeným.
Účetnictví a další služby
Při vedení účetnictví máte dvě možnosti. Dělat si ho sám, anebo si sehnat účetního. Lepší je pochopitelně druhá varianta, protože jejich daňový systém může mít jistá specifika, která nebudete znát. Pokud si nejste na sto procent jistí, tak se do toho sami nepouštějte. Ať už budete kdekoli, zajistit si účetního nebude těžké.
V některých zemích se nebude jednat o nejlevnější služby, ale pořád je lepší zaplatit i 50 tisíc korun za odborné služby. Je to stále lepší, než platit statisícové a možná i milionové pokuty finančnímu úřadu.
Pokud za služby platit nechcete, ale pokuty hradit také ne, tak se můžete obrátit i na úřady. V případě, že umíte dobře anglicky nebo jiným úředním jazykem, snadno se domluvíte na odborných úřadech a dalších institucích, které pomáhají rozvoji byznysu.