Medvěd se objevil na Vsetínsku a Valašsku, kde roztrhal několik ovcí a stejně tak hojně navštěvoval včelíny. Místní orgány se proto rozhodli pro jeho odchyt a dočasné umístění do ZOO Ohrada v Hluboké nad Vltavou. To se ovšem nestalo, protože se ho nepodařilo chytit.
Past na něj byla připravena po několik týdnů a odborníci se ho pokoušeli nalákat na zbytky jelenů i na med. Nyní se past nachází v Rožnově pod Radhoštěm a pokouší se ho odchytit tam. Zdá se ale, že se přesunul na Slovensko. Pracovník CHKO Beskydy uvedl, že se začátkem listopadu 2018 vydal směrem na Slovensko a poté se objevil v Moravskoslezských Beskydech. Nelze ovšem určit, zda se jednalo o stejné zvíře.
Ochránci zvířat se snaží posbírat jeho genetický materiál. Budou vše porovnávat a hodnotit, aby zjistili zda se jedná o stejného jedince tohoto druhu. Od počátku prosince se samozřejmě nepředpokládá velká aktivita zvířete, protože z důvodu snížení teploty došlo k jejich útlumu. Jak je známo, medvědi přes zimu hibernují, proto se o něm pravděpodobně dozvíme více až na jaře.
Charakteristika krále Evropy
Medvěd hnědý je největším predátorem v Evropě. Společně s jeho ledním protějškem jsou největšími suchozemskými predátory na světě . Ten náš se ovšem vyskytuje v Evropě, Asii a rovněž v Severní Americe, především v Kanadě. Podívejme se teď na jeho popis.
- výška v kohoutku je mezi 87 a 126 cm,
- délka těla dva až čtyři metry,
- hmotnost je neuvěřitelných 100 až 800 kg a
- délka života se pohybuje mezi 20 a 30 lety.
Všichni máme asi zafixované, že tito majestátní jedinci loví v řece pstruhy. Úplně to tak ale není, protože se jedná o všežravce. Živí se tedy nejen rybami, hmyzem a až středně velkými savci, ale také rostlinami. Chutnají jim zejména lesní plody, houby, kořínky i zemědělské plodiny. Neodmítnou samozřejmě ale ani všemi známý med. Kdybyste ho někde potkali, tak hlavně zachovejte klid, nehýbejte se a poté kontaktujte například policii nebo jiný veřejný úřad.