Bazén by měl být napuštěn vždy čistou a nezávadnou vodou. Ne že by do něj snad nebylo možné napustit i kdejaké splašky, ale jenom v čisté vodě je potěšením se vykoupat, jen z té člověk vzejde svěží a třeba i dosyta vydováděný. Do vody špinavé nikdo soudný dobrovolně nevleze.
Jenže čistá voda není v bazénu automaticky. A i kdyby se do něj taková napustila, nikdy v ideálním stavu dlouho nezůstane. Protože je všude kolem dost a dost toho, co jí může ubírat a zákonitě také ubírá na dokonalosti. A pokud si tak člověk přeje bazén dokonalý, a to si samozřejmě přeje, musí se o to sám postarat, přičinit se.
Některou tu do vody napadanou nečistotu lze odstranit ručně mechanickou cestou, laicky řečeno ji vybrat síťkou, s některou větší špínou si automaticky poradí třeba i filtrace nebo bazénový vysavač.
Ale jsou i takové problémy, na něž je veškerá technika, o banální síťce ani nemluvě, krátká. Čímž mám na mysli především různé ve vodě žijící mikroorganismy a řasy. Jakmile se jim dá jenom trocha životního prostoru, jakmile mají byť i jen trochu příznivé podmínky k životu, začnou se množit. A je zle.
Ovšem zoufat netřeba. Neporadí si s nimi sice bazénové příslušenství, chemie do bazénu však ano.
Ať už je tato založena na bázi čehokoliv, nejčastěji chlóru, dokáže tato spolehlivě zlikvidovat vše, co by mohlo být v takové bazénové vodě na obtíž, co by mohlo škodit. A třeba také vyvločkuje nečistoty natolik jemné, že by si s nimi bez této pomoci filtrace ani nic jiného neporadilo, upraví kyselost vody alias pH na žádoucí úroveň.
Za což můžeme být takové chemii vděčni. Protože (i) díky ní je voda dokonalá, vhodná k tomu, abychom se v ní koupali.
A pokud voda navzdory použití chemie dokonalá není? Pak bychom neměli spílat těmto přípravkům, ale hledat chybu někde jinde. Vesměs v sobě.
Protože je takové přípravky třeba i správně dávkovat. A to samy nesvedou, to za ně musí pro změnu udělat člověk.