Jak je to s údržbou – první kontroverzní myšlenka, co vás napadne, se jistě bude vztahovat k pracné údržbě. Když si uvědomíte, že jde o několik desítek metrů planěk, možná se vám v mysli zjeví obraz ne zrovna lichotivý, kupříkladu ten z filmu „Páni kluci“, kde bylo natírání plotu pro vesnické kluky doslova za trest. Jenže to bylo v jiné době, děj filmu se odehrává na počátku dvacátého století a tehdy neexistovaly vodou ředitelné lazury. S těmi je v současné době snadná práce, materiál se nemusí opalovat, stačí jej pouze lehce zbrousit nebo jen zbavit nečistot a prachu. Nátěry není nutné opakovat každý rok, potvrdili by vám to majitelé horských dřevěnic či nízkoenergetických dřevostaveb.
Estetický vzhled je nepřekonatelný – dosud nikdo nepřekonal krásu přírodního dřeva žádným stavebním materiálem. Ať se snažíte sebevíc a zkoušíte různé varianty kamene, betonu, cihel, tvárnic, nebo dokonce plastových dílců, masivnímu dřevu se nic nevyrovná.
Každý takto zhotovený plůtek, pergola, přístřešek, altán či zástěna je ozdobou zahrady, působí příznivě na psychiku, zklidňuje, zútulňuje a dokonce zlepšuje imunitní systém. Lidská imunita totiž úzce souvisí s psychikou, máte-li depresivní náladu, hromadí se v krvi kortizol a další stresové hormony a zbytečně vás to oslabuje. Počítá se tedy každý pozitivní estetický vjem a dřevěné ploty v tom mohou sehrát také svou roli.
Jakou barvu zvolit – výhodou dřeva je možnost volit jakoukoli barvu povrchu. Buď vsadíte na přírodní, přirozený vzhled a dáte přednost bezbarvému laku, anebo vyzkoušíte lazurovací lak pro vytvoření imitace různých dřevin, nebo můžete zkusit odvážnější krok a opatřit plaňky pastelovou barvou. Na travnaté ploše zajímavě vynikne nebeská modř, hodí se sem i tmavě zelená, někde k vidění jsou dokonce plaňky v barvě duhy a samozřejmě bychom neměli zapomenout na tradiční hnědé či červenohnědé odstíny.