Přemýšleli jste nad živnostenským podnikání, ale nebyli jste si jisti, co všechno to vlastně obnáší, a jaké vyřizování by to pro Vás znamenalo? Pod jakou skupinu živnosti vůbec spadá Váš obor? V tomto článku se podíváme na základní pojmy v podnikání, a uvidíte, jestli do toho jít, či ne.
Podnikat můžete jako fyzická osoba, pokud získáte živnostenské oprávnění, o kterém se budeme bavit níže a budete zapsáni do živnostenského rejstříku. Mnoho lidí si plete živnost s podnikáním jako např. zubař, advokát, nebo soukromý lékař. Tento druh podnikání ale nespadá pod živnostenský zákon.
Pokud se jedná o podnikání podle živnostenského zákona můžete dělat buď živnost ohlašovací nebo koncesovanou. Živnost ohlašovací se dělí na řemeslné, vázané a volné. U řemeslných je povinnost vyučení v oboru, a minimálně 1 rok praxe, u vázaných je podmínkou doklad o nejvyšším dosaženém Vašem vzdělání v tomto oboru, a určitá délka praxe, u některých i zkouška z určitých vyhlášek, získat tuto živnost je těžší, jelikož se jedná o profese typu provozování autoškoly či měření emisí. Nejjednodušší druh živnosti, kterou můžete získat je volná, kde Vám stačí splnit všeobecné podmínky (české občanství, nad 18 let, bezúhonnost, potvrzení České správy soc. zabezpečení o neexistenci nedoplatku), jedná se například o provozování večerky. U živnosti koncesované je to nejsložitější, každý obor má totiž jiné podmínky, které by měly být splněny včetně všeobecných podmínek, což má naprosto každá živnost. Pod živnostech koncesovaných si můžete představit například směnárenskou činnost, nebo silniční přepravu.
Poplatek u živností ohlašovacích je 1 000,- Kč, u živnosti koncesovaných je to 2 000,- Kč, a naproti živnostech ohlašovacích nedostává oprávnění nazývané živnostenský list, ale koncesní listinu.
Tak jste rozhodnuti jít do toho, nebo zkusíte Vaše štěstí někde jinde?