Mnohdy nás život přivede do situace, že přijdeme o práci a nedaří se nám najít takovou, která by nám vyhovovala. Možná patříte do skupiny lidí, které nevyhovuje mít nad sebou šéfa, ale být šéfem sám sobě. Lidé mají různé důvody, pro to začít podnikat. A jaké například to jsou? Vytvoření si pocitu nezávislosti na nadřízených, svobodě, udělat práci, kdy se Vám bude chtít, vytvořit si dokonalé pracovní místo, které na trhu práce pro Vás není. Podnětem k podnikání může být také touha řídit si výši svého příjmu a dosahovat větších příjmů, než jako zaměstnanec. Ať už je důvodem cokoli, podívejme se tedy na živnostenské podnikání s jeho výhodami i nevýhodami.
Mezi výhody patří, že jste šéfem sami sobě, můžete pracovat, kdy se Vám chce, dělat to, co se Vám chce, nemusíte poslouchat nikoho, kdo Vám říká, jak si to přeje udělat z pozice šéfa, další výhodou je svoboda, můžete si dovolenou naplánovat, kdy chcete a jak dlouhou chcete. Jistě Vás napadne mnoho dalších výhod podnikání na vlastní pěst. Například, když máte pár zaměstnanců, můžete jim říkat, co a kdy mají dělat, jak to mají dělat a kontrolovat jejich práci.
Na druhé straně jsou tu i nevýhody. Mezi hlavní nevýhodu podnikání patří nejistota, že si ten daný měsíc, dokážete vydělat tolik, aby to pokrylo alespoň náklady. Musíte si neustále shánět nové zákazníky, pečovat o stávající a k tomu plnit všechnu zákonem stanovenou administrativu a povinnosti jako EET a další. Když nedoděláte zakázku včas a ještě ji uděláte nekvalitně, ztratíte tak nejen jednoho zákazníka, ale ještě několik dalších potenciálních zákazníků, kterým ten nespokojený podá svému okolí na Vás špatné reference. Z toho vyplývá, že ani jako podnikatel nejste až tak svobodnými, jak by se mohlo zdát, spíše to přináší jeden efekt a to ten, že místo 8, 10 hodin v práci pracujete mnohem déle každý den i o svátcích, víkendech, pořád.