Co je to antistres, vám jistě nemusíme vysvětlovat, dobře chápete, co to znamená, a jaký to má cíl. Zbavit se stresu je jednou z priorit současného lidského života, stresovými faktory jsme dnes obklopováni na každém kroku, začíná to konflikty v domácnosti, hrotí se to v zaměstnání, uklidnění nepřichází ani na společenské či politické scéně, problémy zažíváme v obchodech, na ulici a dokonce nemáme klid ani na dovolené.
To vše má za následek, že stres přechází do tzv. chronicity, stává se dlouhodobým, a tento stav je velmi nebezpečný. Může se pak hodit každá drobnost, která jej eliminuje nebo alespoň výrazně potlačí.
Lehněte si někdy na koberec, uvolněte všechny svaly a jen relaxujte – tato technika pomáhá mnohdy lépe, než na posteli, protože tu máte pocit, že nejste omezeni prostorem. Plocha koberce je dost velká, abyste se tu protáhli, posouvali, stáčeli se do klubíčka a cvičili jednoduché relaxační cviky.
Udělejte si na koberci piknik – v zimních měsících, kdy si nemůžete vytáhnout na trávník piknikovou deku, to můžete zopakovat doma v obýváku. Pokud je alespoň trochu prostorný, bude to perfektní relaxace. Můžete si na zem položit na podnosu džus, ovocný či zeleninový salát a uzobávat oříšky.
Vyzujte se z bot a choďte naboso – chůze po koberci je příjemná pro chodidla a bude zčásti nahrazovat reflexní masáž. Z tohoto důvodu jsou také koberce lepší volbou, než jiná podlahová krytina, jako je vinyl, keramická dlažba, palubky či kámen.
Udržujte koberce v čistotě – časté chození naboso po kobercích znamená, že jsou vystaveny našemu potu a bakteriím, které se jím živí. V podstatě bychom mohli zjednodušeně říci, že koberce nahrazují punčochy či ponožky, ovšem s tím rozdílem, že nekončí v pračce. Proto bychom měli koberec čas od času podrobit důkladnějšímu čištění vlněných koberců výkonným a spolehlivým strojem, jakým je např. systém Rotovac.