Není snad týden, kdy byste nemohli v televizi, na internetu nebo v novinách zaznamenat kauzu spojenou s kvalitou, respektive nekvalitou potravin u nás. Velké obchodní řetězce nám prodávají všelijaké potraviny, které jsou určitými způsoby ošizené, což stejné zboží například v Německu nebo v Rakousku není. Většinou to řetězce zdůvodňují tím, že našinci mají jiné chutě, a proto i složení na první pohled stejných výrobků je trochu jiné. Tato argumentace zní naprosto směšně, ale v určitých aspektech je to přeci jen pravda. Češi se obecně totiž stravují o poznání hůř než západní Evropa dlouhodobě a není to pouze nedostatkem financí nebo zboží.
Trendy
Většina Čechů se naštěstí již neživí pouze svíčkovou s knedlíkem nebo řízky, ale naše stravovací návyky pořád nejdou s dobou, díky čemuž pořád patříme mezi nejtlustší národy nejen v Evropě. Celá řada lidí se s tím ale snaží poprat. V posledních letech se u nás rozšířila takzvaná krabičková dieta. Ta spočívá v přesném nadávkování porci na celý týden. Princip tedy není úplně špatný, ale provedení hodně pokulhává. Mnohdy totiž bývají v krabičkách sice menší porce, ale stále to stejné jídlo typu smažené kuře s bramborem nebo vepřový řízek. To by samo o sobě nemuselo příliš vadit. Co však vadí, to je takřka naprostá absence zeleniny.
Zdravé saláty
Saláty připravené z čerstvé zeleniny by neměly chybět na jídelním stole každý den. Nejenže se jedná o vitamínovou bombu, která našemu zdraví určitě prospěje mnohem více než smažené maso, ale také je tu jistota, že jde o kvalitní jídlo. Zelenina se totiž nedá žádným způsobem ošidit, což se o jiných typech potravin, zvláště pak polotovarech, rozhodně říci nedá. Navíc ze zeleniny se nedá přibrat na váze, jelikož neobsahuje prakticky žádné kalorie. Je tedy i v našich končinách možné jíst chutně a zároveň zdravě jako v jiných státech Evropy.